Horolezci objevovali Moravský kras

Vyvěšeno: 21. 8. 2023 v 16:21
Card image cap

Moravský kras skrývá mnoho pokladů, tajemství a hlavně dobrodružství. Nejsou ale pro každého. Chce to mít už něco odlezeno. Děti v horokroužcích celý rok poctivě trénovaly na umělé stěně a teď, na horolezeckém táboře Krasavci a Sedmikrásky v Krase, prošly jejich dovednosti zkouškou.

Naši horolezci na skalách u Rudice ukázali, že jsou na skalní lezení dobře připravení a lezli jednu cestu za druhou. Utužili vztahy v horolezeckých dvojicích a vzájemnou důvěru, která je při lezení nezbytná. Naučili se také spoustu nových věcí – vázat důležité uzly, orientovat se v terénu, číst horolezecké mapy, něco z horolezecké hantýrky a hlavně slaněním se bezpečně vrátit na zem.
Velká část krásy Moravského krasu se skrývá pod zemí a místní horolezci jsou zpravidla také jeskyňáři. Ani v tomto nezůstali naši táborníci pozadu. Prolezli jeskyni Netopýrku až k ponornému potoku a prozkoumali řadu dalších jeskyní kolem skal. Poslední den, po horolezecké prověrce na Stránské skále, dokázali, že si zaslouží podíl na horolezeckém pokladu ukrytém ve starých štolách a hrdě nosit titul Krasavci a Sedmikrásky, který náleží pouze těm, kteří jsou v Moravském krasu doma nad zemí i pod zemí. Ale doma je doma, a tak se všichni šťastně vrátili v duchu hesla „Túra končí až návratem domů.“

Honza Kvapil