IZRAEL – země plná kontrastů

Vyvěšeno: 28. 3. 2013 v 11:47
Card image cap

Izrael je země velká asi jako Morava. Člověk by řekl, že svoji rozlohou je zanedbatelnou kapkou na naší zeměkouli. Přesto se s ním každodenně setkáváme v tisku a televizi jako by se jednalo skoro o nějakou velmoc.

To proto, že jeho existence je takříkajíc denně na tapetě a je středem zájmu, obdivu i nevraživosti současného světa. Jeho poloha i fungování na Blízkém východě uprostřed arabského světa jsou jedinečné a jeho snaha žít je ojediněle vytrvalá a bojovná. Snad proto každý z nás, ať už zemi navštívil nebo ne, má o ní povědomí a nemusí zrovna mít prostudované prospekty cestovních kanceláří, které nabídnou nejdříve pláže a slunce a teprve potom, že se jedná o zaslíbenou zemi židů, zemi mléka a medu.  Zde se narodil Ježíš, zde jsou signifikantní kořeny nám odkázaného dědictví, Izrael je všechno toto a přece ještě něco daleko víc.
PhDr. Josef Trávníček nám tuto zemi přiblížil prostřednictvím svýchfotografických postřehů, právě v tom biblickém pojetí. Díky své poloze mezi Afrikou a Asií a blízko Evropy, maličké území Izraele často hrálo roli jakési otáčivé páky v historii.  Zde se pohyboval řecký mýtický hrdina Perseus, zde se nacházela bájná biblická krajina Sába, zde kráčel Alexandr Veliký, Kleopatra, Richard Lví srdce, Salahudin i Napoleon. K tomuto seznamu patří Abrahám, Mojžíš, Ježíš… Říkáme-li Izrael, mnohý z nás si vybaví i palestinská území západně od řeky Jordán a Gazu. Zde všude se nacházejí historické monumenty, velké i malé, ve kterých je vetkána velká a důležitá část historie lidstva. Z vykopávek archeologů lze dovodit stopy člověka staré 500.000 let.
Pokud Vás zajímá, o kterých místech vonících historií, pan doktor Trávníček povídal, poslechněte si nahrávku této přednášky na našem webu.