Ježíš nebyl suchar. A biskup Konzbul taky ne.

Vyvěšeno: 7. 5. 2025 v 15:37
Card image cap

Ve středu 19. března večer ožilo Salesko přednáškou, která osvěžila nejen ducha, ale i bránici. Brněnský biskup Mons. Pavel Konzbul totiž přivezl v rámci cyklu SaVIO recept na životní pohodu: humor. A jak se ukázalo, nejde jen o vtipy, ale o schopnost vidět svět s nadhledem.

Přednáška nesla název „Humor jako lék“ a skutečně potvrdila, že smích může léčit nejen tělo, ale i duši. Biskup Konzbul si získal publikum hned úvodem – s humorem, který by mu mohl závidět kdejaký stand-up komik, poznamenal: „Budu mluvit asi tak třičtvrtě hodiny. Když vás to nebude bavit, klidně odejděte. Já to přežiju.“ A kdo jiný by se takhle odlehčeně a s úsměvem postavil před plný sál než právě on?
Obsah přednášky propojoval teoretické postřehy s osobními zážitky. Biskup necitoval jen Kanta, ale přidal i vlastní zkušenosti s tím, jak humor pomáhá překonávat životní krize. „Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci: naději, spánek a smích,“ řekl – a smích v sále potvrdil, že obzvlášť to poslední je v dnešní době k nezaplacení.
Že humor může uzdravovat, biskup neukazoval jen slovy, ale i příklady. Třeba historkou o kostelních varhanách, které mohou znít jako projev Božího majestátu, ale jejich ticho zase připomíná Boží milosrdenství. Právě skrze humor se tak otevírá prostor pro hlubší pochopení – a někdy i pro proměnu srdce.
Nešlo ale jen o zábavu. Konzbul připomněl, že víra a humor mají společnou podstatu – jsou vztahové. Sbírají lidi dohromady, vytvářejí mosty, propojují.
Humor jako evoluční strategie přežití? Přesně tak. Biskup vysvětlil, že smích snižuje stres, zvyšuje hladinu oxytocinu a endorfinů, a jak připomíná Annie Freudová (dcera slavného Sigmunda), patří k nejzralejším obranným mechanismům lidské psychiky. A že i Bible má smysl pro humor? Stačí si vzpomenout na příběh věštce Bileáma, který vede zcela vážný rozhovor se svou oslicí – a nijak ho nepřekvapí, že mu odpovídá.
Přednáška byla prošpikovaná vtipy všeho druhu – od židovských až po ten o blondýně, která odmítla zaplatit za nová okna, protože „se přece do roka zaplatí sama“. Ale nic nebylo jen pro pobavení – každý vtip měl svou pointu. Třeba tu, že humor nás může podržet tam, kde už rozum nestačí.
Takže pokud se někdy cítíte unavení, přetížení nebo na dně, možná místo léků zkuste dávku smíchu. A třeba vám k tomu pomůže i nějaký vtip od biskupa. Koneckonců – smích léčí. Častěji, než si myslíme.
Děkujeme za večer plný smíchu, moudrosti a duchovní inspirace. A už teď se těšíme na další přednášky v cyklu SaVIO!

Renata Lorencová