SaVIO – Čím je určena naše cesta životem? (Prof. PhDr. Vladimír Smékal, CSc.)

Vyvěšeno: 23. 2. 2012 v 20:36
Card image cap

Snad to byl jarní závan, jenž mi profoukl hlavou myšlenku návštěvy programu SaVIO. Jistě to také znáte: denní stereotyp a obyčejné všední problémy čas od času potřebují přebít nějakou protiakcí. Mám na mysli něco, co Vám dodá energii, pošťouchne Vás takovým způsobem,z něhož můžete dlouhodobě čerpat.

Jaké však má obyčejná člověčí bytost možnosti protiakce? Jistě, můžete se vzbouřit proti životu takovému jaký je a skončit jako individuum mimo společnost či zákon (případně oboje). Můžete se také poddat, rezignovat a přetavit se jako šedivý výkal do hromadné společenské masy, která ochotně pohřbí jakoukoliv individualitu. Můžete se také zhroutit a zkombinovat kompletní ztrátu osobní identity a společenské odcizení v psychiatrické léčebně. Existují ovšem i jiné, konstruktivní, možnosti. Takové možnosti mohou posilovat individualitu, pomáhají nám v realizaci vlastní cesty životem, která navíc nedestruuje společnost, ale naopak ve výsledku přispívá k lepšímu soužití.

Uffff… to byl ale úvod, ale nakonec jsme se snad zdárně dostali k přednášce Prof. Vladimíra Smékala :-). Pokud ještě marně hledáte spojitost, mohu vám napovědět, že jeho úterní povídání o tom, jaká je naše životní cesta, bylo přesně tím typem relaxace a duchovního osvěžení, které jde ruku v ruce se společenským rozvojem. Nemá smysl opakovat moudrá slova, která zazněla během večera z úst pana profesora. Přidanou hodnotou tohoto článku nechť je pokus o resuscitaci atmosféry, která jeho přednášku provázela. Celý prostor klubu byl totiž zcela zaplněn návštěvníky z různých koutů, kteří se evidentně rádi „zmáčkli“ v omezenosti přednáškových prostor a společně s panem Smékalem vytvořili útulnou a pospolitou lidskou atmosféru. Komunita, spoluvytváření veřejného dobra – tedy filozofické pojmy, které mohou působit tak chladně a zaprášeně v knihách o společenských vědách se v tomto místě ukazují jako reálně existující a fungující, což je určitě pozitivní zjištění :-). Inu, mnoho slov již padlo za oběť tomuto článku, proto je na místě poděkovat panu Smékalovi, Renatě Lorencové – organizátorovi přednášky i samotným návštěvníkům, z jejichž masivní účasti je jistě patrný velký význam spontánní činnosti, jejímž cílem je obecné dobro…a o to přece v programu SaVIO jde :-).

Mgr. Petr Maliňák

 

Záznam přednášky v mp3:

SaVIO_Smekal_2012_1.mp3 (staženo 779× ) SaVIO_Smekal_2012_2.mp3 (staženo 823× )